"seyahat Tavsiyeleri, Sağlık Sigortası, Tütün Ürünleri, Vize Süresi Aşımı, Plajlarda Sigara Yasağı, Getirilmesi/çıkarılması Yasak Su Ürünleri

Bangkok Büyükelçiliği 22.06.2018

Vatandaşlarımızın Tayland’a Yapacakları Seyahatlerine İlişkin Tavsiyeler ve Yararlı Bilgiler

1-Tayland’a yapacakları seyahatlerinde, resmi pasaport hamili Türk vatandaşları 90 günlük, umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları ise 30 günlük süreyle vizeden muaftırlar. Tayland ve civar ülkelere yapılacak olan seyahatlerde pasaport süresinin ülkeye giriş yapılacak tarihten itibaren en az 6 (altı) ay süreyle geçerli olması gerekmektedir. Yolculuğa başlamadan önce pasaport süresinin kontrol edilmesi ve gerektiği takdirde seyahatten önce yenilenmesi uygun olacaktır.

2-Tayland’a gelmeden önce aşağıda irtibat bilgileri kayıtlı Türkiye’deki Tayland temsilciliklerinden amacına uygun (iş görüşmesi, öğrenim, çalışma, emekli vs.) vize/vize hakkında bilgi alınarak gelinmesi yararlı olacaktır.

Tayland Krallığı Büyükelçiliği

Koza Sokak No 87 06700 Gaziosmanpaşa Ankara

Tel: (90-312) 437 4318, 437 5248

Faks: (90-312) 437 8495

E-posta: thaiank@ttmail.com

E-posta : thaiconsulturkey@gmail.com

http://www.thaiembassyturkey.com

Tayland Krallığı İstanbul Fahri Başkonsolosluğu

Kore Şehitleri Cad./Mithat Ünlü Sk No:16, Zincirlikuyu/Istanbul

Tel : +90 3473457-58

Faks : +902123474405

e-posta : thaiank@ttmail.com

3-Tayland’a girişte sıkıntı yaşanmaması, ülkede zor durumda kalınmaması ve Türkiye’ye kolayca dönülebilmesi için uçak biletlerinin gidiş-dönüş olarak alınması tavsiye edilir.

4-Tayland’a gelmeden önce seyahat sağlık sigortası yaptırılması önerilmektedir. Hastalık halinde ve kaza geçirilmesi durumunda, Tayland özel hastane faturalarının vatandaşlarımızın imkanlarının ötesine geçebildiği müşahade edilmektedir.

5-Tayland kanunlarına göre ülkeye girişlerde 1 karton sigara ve 1 litre alkole izin verilmektedir. Bu miktarın aşılması halinde, yüksek miktarda ceza alınmakta, sigara ve alkole el konulmaktadır. Ülkeye girişte, 20.000 ABD Doları’ndan veya bu miktar karşılığı dövizden fazla nakit paranın beyan edilmesi gerekmektedir. Bu hususa özel dikkat gösterilmesi lazım gelmektedir.

6-Tayland’da başta pasaport olmak üzere değerli eşyaların dikkatlice muhafaza edilmesi ve pasaport fotokopisinin de taşınması önemle tavsiye olunur.

7-Tayland iklimi oldukça sıcak ve yüksek oranda nemlidir. Kapalı mekanlar klima ile soğutulmaktadır. Bu mevsim şartlarına uygun kıyafetler ile gelinmesi, hava değişiminden kaynaklanabilecek olan sağlık sorunları için önlem alınması uygun olacaktır. Öte yandan tropik iklime sahip tüm bölgede olduğu gibi Tayland’da da “Dang Humması (Dengue Fever)” hastalığına sıkça rastlanmaktadır. 2018 yılında yağışlı mevsimin daha erken başlamasından dolayı, sözkonusu hastalık vakalarında artış görülmüştür. Sivrisinek (aedes) ısırmasıyla bulaşan ve aşısı veya tedavisi olmayan Dang Hummasının dört çeşidinden ikisi ölümle
sonuçlanabilmektedir. Korunmak için, içinde asgari %20-30 “Deet” maddesi olan sinek kovucu sprey/losyon kullanılması önerilmektedir. Hastalık hakkında T.C. Sağlık Bakanlığı’nın

http://www.seyahatsagligi.gov.tr/
adresinden ayrıntılı bilgi edinilebilir.

8-Tayland’da araç kullanılabilmesi için turistlerin “uluslararası sürücü belgelerini” seyahat öncesinde ülkelerinde temin etmesi önem arzetmektedir.

Saygıyla duyurulur.

Seyahat Sağlık Sigortası

Tayland’ı ziyaretleri sırasında çeşitli sağlık sorunları veya kaza nedeniyle acil tedavi ve sağlık hizmeti almaya ihtiyaç duyan vatandaşlarımızın, Tayland’daki özel hastanelerin tedavi ücretlerinin genel olarak yüksek olması nedeniyle (tedavinin cinsine göre ortalama ücretler yaklaşık 2.000 ila 10.000.- ABD Dolarını bulabilmektedir) tedavi süreçlerinde ve sonrasında mağduriyet yaşamamalarını teminen, Tayland’a seyahat etmeden önce imkanlar ölçüsünde kapsamlı seyahat sağlık sigortası yaptırmalarında yarar görülmektedir.

Saygıyla duyurulur.

Tayland’da Tütün Ürünleri Kullanımı/Bulundurulması Düzenlemeleri Hakkında Duyuru

1. Tayland’da 2017 Kasım tarihinde alınan bir kararla, 2018 yılı başından itibaren (bazı bölgelerde Aralık 2017 tarihinden itibaren) geçerli olmak üzere Koh Samui, Pattaya, Phuket, Prachuap Khiri Khan, Chon Buri ve Songkhla gibi turistik bölgelerde yer alan 24 kumsalda elektronik sigara dahil, her türlü sigara ve tütün ürününün içilmesi yasaklanmıştır. Sözkonusu yasağa uymayanların 100,000 Baht (yaklaşık 3000 ABD Doları) para cezası ve/veya bir (1) yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilecekleri açıklanmıştır.

2. Tayland’a kişi başına 200 adedin (10 paket) üzerinde sigara sokulamamaktadır.

3. Tayland makamları, bir yolcunun üzerinden çıkan sigara kartonlarının beraberce seyahat eden bir kafilenin tamamına ait olduğu şeklindeki açıklamaları kabul etmemekte, sözkonusu limitin ihlal edilmesi ve bir yolcunun üzerinde 200 adetten fazla sigara bulunması halinde cezai işlem uygulamaktadır. Kesilen idari para cezası, sigara bedelinin dört katı ve ilave gümrük vergisi olacak şekilde hesaplanmaktadır.

4. Vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamamaları için yukarıdakihususlara dikkat etmeleri ve özellikle kendilerine ait olmayan (ailelerine ait dahi olsa) sigara kartonlarını taşımamaları ve Tayland’a yapacakları yolculukta öngörülen limite riayet etmeleri önem taşımaktadır.

5. Öte yandan, Tayland’a e-sigara getirilmesi yasaktır. Bu tür sigaraların getirilmesi, satılması ve içilmesi halinde 10 yıla kadar hapis cezası uygulanabilmektedir.

Tayland’ı ziyaret edecek vatandaşlarımıza saygıyla duyurulur.

Tayland Hükümeti’nin Ülkede Yasadışı Şekilde Bulunan Yabancı Uyruklulara Yönelik Uygulaması

Tayland Göç Bürosu Komutanlığı tarafından yazılı olarak verilen bilgiye göre, Tayland Hükümeti, güvenlik mülahazaları nedeniyle, ülkede yasadışı şekilde bulunan yabancı uyrukluların tabi olacağı uygulamalara ilişkin yeni bir karar almıştır. 21 Aralık 2015 tarihinde Tayland Resmi Gazetesi’nde yayımlanan karar 20 Mart 2016 tarihinden itibaren yürürlüğe girmiştir.

Sözkonusu Kararın, "Makamlara Teslim Olan Yabancılar" ile "Gözaltına Alınan ve Yargılanan Yabancılar"afarklı uygulanacağı anlaşılmaktadır. Kararın, Tayland'tan 18 yaşındanküçük olan yabancılar ile Tayland'tan 20 Mart 2016 tarihinden önceayrılacak olanyabancılara uygulanmayacağı belirtilmektedir.

Sözkonusu karar uyarınca;

"Makamlara Teslim Olan Yabancılar" için,Tayland'daki ikamet izin süresini 90 günden fazla aşan bir yabancının ülkeden çıkış tarihinden itibaren 1 yıl süreyle ülkeye yeniden girmesine izin verilmeyecektir.Tayland'a yeniden giriş yasağı, ikamet süresini 1 yıl aşanlar için 3 yıl, ikamet süresini 3 yıl aşanlar için 5 yıl ve ikamet süresini 5 yıl aşanlar için 10 yıl sürecektir.

"Gözaltına Alınan ve Yargılanan Yabancılar"için, ikamet izin süresini 1 yıl veya bir yıldan az aşan bir yabancı Tayland'tan 5 yıl süreyle sınırdışı edilecektir. İkamet iznini 1 yıldan fazla süreyle aşan bir yabancı ise ülkeden 10 yıl süreyle sınırdışı edilecektir.

Sözkonusu uygulamalarla ilgili olarak Göç Bürosu’ndan ayrıca alınan yabancılara yönelik uyarıda da;

Tayland'ta ikamet izin sürelerini aşan yabancı uyrukluların Tayland'dan ayrılmalarına izin verilmeden önce izin süresini aşan her gün için 500 Baht olmak üzere, toplam 20.000 Baht'ı aşmayacak şekilde ceza ödemeleri gerektiği bildirilmektedir. Bu cezanın ödenememesi halinde Tay makamları yasal süreç başlatmaktadır.

Saygıyla duyurulur.

Tayland’daki 20 Plajda Sigara İçme Yasağı

Tayland Turizm Otoritesi’nin internet sayfasında yapılan bir duyuruya göre Kasım 2017 tarihinden geçerli olmak üzere ülkedeki 20 plajda sigara içme yasağı uygulanmaya başlayacaktır. Yasağa uyulmaması halinde 100 000 Baht (yaklaşık 3000 ABD Doları) para cezası veya bir yıl hapis cezası öngörülmüştür.Sözkonusu yasağın ilk aşamada uygulanacağı plajların listesi aşağıda sunulmuştur:

Phuket (Patong); Surat Thani (Bo Phut, Ko Samui); Krabi (Phra Ae ve Khlong Dao, Ko Lanta); Chon Buri (Bang Saen vePattaya ileTam Pang,Ko Si Chang); Prachuap Khiri Khan (Hua Hin veKhao Takiap); Phetchaburi (Cha-am); Phang-nga (Ko Khai Nok veKo Khai Nai on Ko Yao); Songkhla (Chalatas); Pattani (Tha Wa Sukri); Rayong (Mae Phim); Chanthaburi (Laem Sing) ve Chumphon (Sai Ri).

Saygıyla duyurulur.

Tayland’dan İzinsiz Çıkarılması Yasak Su Ürünleri

Tayland’a gerekli yasal izin olmadan getirilmesi ve Tayland dışına çıkarılması yasak olan (canlı-cansız) su ürünleriyle yakalananlara para ve hapis cezası uygulanmaktadır. Bangkok’taki Suvarnabhumi Havalimanı’nın gelen yolcu bölümündeki uyarı panosunda bu konuda bazı görsellere ve bilgilere yer verilmiştir. Tayland Gümrük Departmanının aşağıdaki adresinden bu konuda detaylı bilgiye ulaşılabilir:

http://en.customs.go.th/content_special.php?link=search_form.php&top_menu=menu_searching_result

Vatandaşlarımıza saygıyla duyurulur.


Evren Dağdelen Akgün Büyükelçi
Pazartesi - Cuma

09:00 - 12:30 / 13:30 - 18:00

Konsolosluk Şubesi hafta içi hergün 09:15-12:30 .
Büyükelçiliğimiz ve Konsolosluk Şubemiz Tayland resmi tatillerinde kapalıdır. Konsolosluk İşlemleri ile ilgili detaylı bilgi ve formlara "Bilgi Notları"ndan ulaşabilirsiniz.
1.1.2018 2.1.2018 New Year's Day
1.3.2018 Makha Bucha Day
6.4.2018 Chakri Day
13.4.2018 16.4.2018 Songkran Festival Day
14.5.2018 Royal Ploughing Ceremony Day
29.5.2018 Wisakha Bucha Day
27.7.2018 Asalha Bucha Day
30.7.2018 His Majesty King Maha Vajiralongkorn Bodindradebayavarangkun's Birthday and Khao Phansa Day
13.8.2018 Her Majesty Queen Sirikit's Birthday
15.10.2018 King Bhumibol Adulyadej Memorial Day
23.10.2018 King Chulalongkorn Memorial Day
5.12.2018 King Bhumibol Adulyadej's Birtday, National Day and National Father's Day
10.12.2018 Constitution Day
31.12.2018 New Year's Eve