Türkiye Cumhuriyeti

Bangkok Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Bm Sınavı , 04.08.2010

Birleşmiş Milletler, personel istihdam politikası çerçevesinde nitelikli Türk gençlerine yönelik olarak ülkemizde de bir sınav açacaktır.

İdare, Nüfus, Ekonomi, İnsan Hakları, Hukuki İşler, Radyo Prodüksiyonu (Arapça, Çince ve Fransızca), Güvenlik, İstatistik ve Web Sayfası Tasarımı ve Gelişimi alanlarını kapsayacak sınavın 1 Aralık 2010 tarihinde B.M. ofislerinin bulunduğu şehirlerin yanı sıra Ankara’da da gerçekleştirilmesi öngörülmektedir.

Katılımcılarda aranan şartlar: T.C. vatandaşı ve 32 yaşından küçük olmak. (1 Ocak 1978 ve sonra doğmuş olmak), sınavın açıldığı alanlarla ilgili üniversite diplomasına sahip olmak ve iyi derecede İngilizce ve/veya Fransızca bilmek.

Yazılı sınav, genel sorular ve ihtisas soruları şeklinde iki bölümden oluşacaktır. B.M. Yazmanlığı, sınavda başarılı olan adaylarla 2011 yılının ilk yarısında sözlü mülakatlar yapacaktır.

Başvuruların aşağıdaki internet siteleri aracılığıyla 19 Eylül 2010 tarihine kadar yapılması gerekmektedir..

- http://careers.un.org (İngilizce ve Fransızca)
- www.un.org/Depts/OHRM/examin/exam.htm (İngilizce)
- www.un.org/french/Depts/OHRM/examin/fexam.htm (Fransızca)

Konu hakkında ilave bilgilerin yukarıda kayıtlı internet sayfalarının yanı sıra T.C. Dışişleri Bakanlığı internet sitesinden (www.mfa.gov.tr) temini mümkündür.

Saygıyla duyurulur.