Türkiye Cumhuriyeti

Bangkok Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Aigk/cica Sürecinin 20.yili Vesilesiyle 5 Ekim 2012 Tarihinde Bakanliğimizca Düzenlenen Aigk/cica Günü Resepsiyonu , 12.10.2012

T.C.

BANGKOK BÜYÜKELÇİLİĞİ

 

AİGK/CICA SÜRECİNİN 20. YILI VESİLESİYLE

5 EKİM 2012 TARİHİNDE

BAKANLIĞIMIZCA DÜZENLENEN CICA GÜNÜ RESEPSİYONU

 

            Asya’da İşbirliği ve Güven Arttırıcı Önlemler Konferansı (AİGK/CICA), Asya’da barış, güvenlik ve istikrarın yaygınlaştırılmasını teminen üyeleri arasında yapıcı işbirliğinin geliştirilmesini amaçlayan, güvenlik anlayışına çok-taraflı yaklaşımlar getirilmesi yoluyla işbirliğinin geliştirilmesinin hedeflendirildiği uluslararası bir örgüttür.

 

            Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in, Birleşmiş Milletler 47. Genel Kurul toplantısı vesilesiyle, 5 Ekim 1992 tarihinde Asya’da bir güvenlik ve işbirliği süreci başlatılması önerisini ortaya atmasıyla başlayan AİGK/CICA süreci aradan geçen 20 yıl içerisinde 24 üye kuruluş, 8 gözlemci ülke ve 4 gözlemci uluslar arası organizasyon bünyesinde büyüyen bir örgüt haline gelmiş ve Ortadoğu’dan Güney Doğu Asya’ya uzanan ve Asya’nın yaklaşık %90’ını içeren bir örgüt haline gelmiştir.

 

            Türkiye 2010 yılında devraldığı AİGK/CICA Dönem Başkanlığı’nı 2014 yılına kadar sürdürecektir.

 

            AİGK/CICA sürecinin başlatılmasının 20. Yılı münasebetiyle Bakanlığımızca Ankara Palas Devlet Konukevi’nde 5 Ekim 2012 tarihinde bir “CICA Günü” resepsiyonu düzenlenmiştir. Bakanlığımız Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Fatih Ceylan’ın evsahipliğinde gerçekleştirilen etkinliğe, Ankara’da mukim diplomatik temsilciliklerden, kamu kurum ve kuruluşlarından ve yazılı-görsel basın organlarından çok sayıda davetli katılmıştır.

 

            Saygıyla duyurulur.

 

İlgili Dosyalar :