Türkiye Cumhuriyeti

Bangkok Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Duyuru - Askerlik Durum Belgesi , 23.12.2013

T.C. 

BANGKOK BÜYÜKELÇİLİĞİ

DUYURU

             “Askerlik Durum Belgesi” hakkında Milli Savunma Bakanlığı Askeralma Dairesi Başkanlığı tarafından yapılan güncellemeler aşağıda sunulmuştur.

            “Askerlikle ilişkisi olmayan vatandaşların, askerlik durum belgesini güvenlik kimlik doğrulama araçları ile e-devlet kapısını (www.turkiye.gov.tr) kullanarak sorgulama yapmaları, bu kayıtlara ilişkin bilgileri barkod numarası bulunacak şekilde çıktı almaları ve kendilerinden “Askerlik Durum Belgesi” talep eden makamlara sunma imkanı verilmiştir.

            Bu sayede, e-devlet kapısı üzerinden askerlik durum belgesinin, ilgili makamların imza ve mührünü taşıyan askerlik durum belgesi ile aynı hukuki niteliğe sahip olması sağlanmıştır. E-devlet kapısı üzerinden alınan askerlik durum belgesi ibraz eden vatandaşlardan, ayrıca yetkili makamlarca hazırlanmış askerlik durum belgesi istenmemesi gerekmektedir. İlgili makamların, e-devlet kapısında yer alan “Askerlik Durum Belgesi Doğrulama Hizmetini” kullanarak ilgili kişinin vatandaşlık numarası ile belgenin barkod numarasını eşleştirmeleri mümkün kılınmıştır.”

            Bu çerçevede başvuruda bulunanlarca ibraz edilen ve barkod numarası taşıyan “Askerlik Durum Belgeleri” geçerli kabul edilecektir.

            Saygıyla duyurulur.