Türkiye Cumhuriyeti

Bangkok Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Duyuru - Vatandaşlarımızın Tayland’a Yapacakları Seyahatlerine İlişkin Tavsiyeler Ve Yararlı Bilgiler , 25.09.2014

            1-Tayland’a yapacakları seyahatlerinde, resmi pasaport hamili Türk vatandaşları 90 günlük, umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları ise 30 günlük süreyle vizeden muaftırlar. Tayland ve civar ülkelere yapılacak olan seyahatlerde pasaport süresinin ülkeye giriş yapılacak tarihten itibaren en az 6 (altı) ay süreyle geçerli olması gerekmektedir. Yolculuğa başlamadan önce pasaport süresinin kontrol edilmesi ve gerektiği takdirde seyahatten önce yenilenmesi uygun olacaktır.

 

            2-Tayland’a gelmeden önce aşağıda irtibat bilgileri kayıtlı Türkiye’deki Tayland temsilciliklerinden amacına uygun (iş görüşmesi, öğrenim, çalışma, emekli vs.) vize alınarak gelinmesi yararlı olacaktır.

 

Tayland Krallığı Büyükelçiliği

 

Koza Sokak No 87 06700 Gaziosmanpaşa Ankara

Tel: (90-312) 437 4318, 437 5248

Faks: (90-312) 437 8495

E-posta: thaiank@ttmail.com

http://www.thaiembassy.org/ankara/tr/home

 

Tayland Krallığı İstanbul Fahri Başkonsolosluğu

 

Kore Şehitleri Cad./Mithat Ünlü Sk No:16, Zincirlikuyu/Istanbul

Tel : +90 3473457-58

Faks : +902123474405

e-posta : info@thaicons-ist.org.tr

www.thaicons-ist.org.tr

 

            3-Tayland’a girişte sıkıntı yaşanmaması, ülkede zor durumda kalınmaması ve Türkiye’ye kolayca dönülebilmesi için uçak biletlerinin gidiş-dönüş olarak alınması tavsiye edilir.

 

            4-Tayland’a gelmeden önce seyahat sağlık sigortası yaptırılması önerilmektedir. Hastalık halinde ve kaza geçirilmesi durumunda, Tayland özel hastane faturalarının vatandaşlarımızın imkanlarının ötesine geçebildiği müşahade edilmektedir.

 

            5-Tayland kanunlarına göre ülkeye girişlerde 1 karton sigara ve 1 şişe alkole izin verilmektedir. Bu miktarın aşılması halinde, yüksek miktarda ceza alınmakta, sigara ve alkole el konulmaktadır. Ülkeye girişte, 20.000 ABD Doları’ndan fazla nakit paranın beyan edilmesi gerekmektedir.Bu hususa özel dikkat gösterilmesi lazım gelmektedir.

 

6-Tayland’da başta pasaport olmak üzere değerli eşyaların dikkatlice muhafaza edilmesi ve pasaport fotokopisinin de taşınması önemle tavsiye olunur.

 

            7-Tayland iklimi oldukça sıcak ve yüksek oranda nemlidir. Kapalı mekanlar klima ile soğutulmaktadır. Bu mevsim şartlarına uygun kıyafetler ile gelinmesi, hava değişiminden kaynaklanabilecek olan sağlık sorunları için önlem alınması uygun olacaktır.

 

8-Tayland’da araç kullanılabilmesi için turistlerin “uluslararası sürücü belgelerini” seyahat öncesinde ülkelerinde temin etmesi önem arzetmektedir.