Türkiye Cumhuriyeti

Bangkok Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Duyuru - Tayland’da Konaklama Sırasında Ve Tayland’da Ayrılırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Ve Pratik Bilgiler , 25.09.2014

 

1-Vatandaşlarımızın pasaportlarını güvenli bir yerde muhafaza etmeleri, pasaportlarını her ne sebeple olursa olsun hiç kimseye teslim etmemeleri önem arzetmektedir. Pasaport ile pasaport fotokopisinin ayrı bir yerde muhafazası yerinde olacaktır.

           

2-Yüksek miktarda dövizle seyahat edilmemesi tavsiye edilir.

 

3-Bazı vatandaşlarımızın evlenme vaadiyle kandırıldığı öğrenildiğinden, yöneltilebilecek maddi yardım taleplerinin dikkatlice değerlendirilmesi yerinde olacaktır.

 

4-Otomobil, motosiklet, jet-ski gibi araç kiralanmak isteniyorsa, sözleşme yapılması ve aracın fotoğraflarını çekerek sözleşmeye eklenmesi tavsiye edilir. Araca gelebilecek herhangi bir zarara karşı da sigorta yaptırılması önerilir.

 

5-Bangkok Havalimanından şehir merkezine ulaşım “Airport Rail Link” veya taksiler ile yapılabilmektedir. Taksi kullanılması durumunda, mutlaka “Public Taxi” yazan yerden taksiye binilmesi gerekmektedir. Korsan çalışan taksiler ya da “Tuk Tuk” denilen araçların kullanılmaması önerilmektedir. Özellikle “Tuk-Tuk” adı verilen araçların şoförleri, turistlerden fahiş fiyat almalarının yanısıra, komisyon alma amacıyla, gidilecek adresin haricinde turistlerin zarar görebileceği dükkan ve işletmelere götürdüğü duyulmaktadır. Havalimanından şoförlü araç da kiralanılmaktadır. Havalimanı taksilerinin özel ücretlendirmesi bulunmaktadır. Şehirde kullanılacak taksilerde ise taksimetrenin açtırılması ya da gidilecek mesafe için pazarlık yapılması gerekecektir.

 

6-Tayland’da turistlerin karşılaştığı duyulan çeşitli dolandırıcılık ve hırsızlık olaylarından örnekler aşağıda sunulmuştur.

 

-Araç kiralamada hasarlı araçları kiralatıp masrafını talep etme,

-Evlenme vaadiyle kandırılma sonucunda maddi zarara uğrama

-Kredi kartı, bankamatik kartlarının kopyalanması ve döviz bozdurmak için onay istenmesi bahanesiyle kandırılma,

-İş bulma veya ticaret yapma vaadiyle kandırılma,

-İkamet süresinin uzatılması vaadiyle kandırılma,

-Muhtelif yankesicilik,

-Otel odalarında ve çeşitli işletmelerde yaşanan, kimi zaman vatandaşlarımızın tanıştığı kişilerin karıştığı muhtelif hırsızlık olayları,

-Gasp vakaları.

 

7-Trafik ülkemizin aksi istikametindedir (sol). Turistlerin araç kullanabilmesi için uluslararası sürücü ehliyetine sahip olmaları gerekmektedir. Tayland’da ölümlü trafik kazası oranı yüksektir. Vatandaşlarımızın özellikle Tayland’daki uzun tatil dönemlerinde (Budist yeni yılı) trafikte çok dikkatli olmaları tavsiye edilir.

 

TAYLAND’DAN AYRILIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

 

1-Ülkeye girişinizde verilen “Departure Card” kuponu ülke çıkışında yetkililerce talep edildiği için muhafaza edilmesi önem arzetmektedir.

 

            2-Tayland’da yasal kalış süresinin aşılması halinde günlük 500.-Baht ceza alınmakta, bu cezanın ödenmemesi durumunda ise önce hapis, daha sonra ise sınırdışı edilmeye varan işlemler yapılmaktadır. Bu süreye dikkat edilmelidir.