Türkiye Cumhuriyeti

Bangkok Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Duyuru – Tayland Hükümeti’nin Ülkede Yasadışı Şekilde Bulunan Yabancı Uyruklulara Yönelik Yeni Uygulaması , 04.03.2016

Tayland Göç Bürosu Komutanlığı tarafından yazılı olarak verilen bilgiye göre, Tayland Hükümeti, güvenlik mülahazaları nedeniyle, ülkede yasadışı şekilde bulunan yabancı uyrukluların tabi olacağı uygulamalara ilişkin yeni bir karar almıştır. 21 Aralık 2015 tarihinde Tayland Resmi Gazetesi’nde yayımlanan karar 20 Mart 2016 tarihinden itibaren yürürlüğe girecektir.

 

Sözkonusu Kararın, "Makamlara Teslim Olan Yabancılar" ile "Gözaltına Alınan ve Yargılanan Yabancılar"a farklı uygulanacağı anlaşılmaktadır. Kararın, Tayland'tan 18 yaşından küçük olan yabancılar ile Tayland'tan 20 Mart 2016 tarihinden önce ayrılacak olan yabancılara uygulanmayacağı belirtilmektedir.

 

Sözkonusu karar uyarınca; 

 

"Makamlara Teslim Olan Yabancılar" için, Tayland'daki ikamet izin süresini 90 günden fazla aşan bir yabancının ülkeden çıkış tarihinden itibaren 1 yıl süreyle ülkeye yeniden girmesine izin verilmeyecektir. Tayland'a yeniden giriş yasağı, ikamet süresini 1 yıl aşanlar için 3 yıl, ikamet süresini 3 yıl aşanlar için 5 yıl ve ikamet süresini 5 yıl aşanlar için 10 yıl sürecektir.

 

"Gözaltına Alınan ve Yargılanan Yabancılar" için, ikamet izin süresini 1 yıldan az aşan bir yabancı Tayland'tan 5 yıl süreyle sınırdışı edilecektir. İkamet iznini 1 yıldan fazla süreyle aşan bir yabancı ise ülkeden 10 yıl süreyle sınırdışı edilecektir.

 

Sözkonusu uygulamalarla ilgili olarak Göç Bürosu Komutanlığı'ndan ayrıca alınan yabancılara yönelik uyarıda da;

 

Tayland'ta ikamet izin sürelerini aşan yabancı uyrukluların 20 Mart 2016 tarihinden önce Göç Kontrol Noktaları'ndaki yetkililere teslim olabilecekleri ve Tayland'tan ayrılmalarına izin verilmeden önce izin süresini aşan her gün için 500 Baht olmak üzere, toplam 20.000 Baht'ı aşmayacak şekilde ceza ödemeleri gerektiği bildirilmektedir. 

 

            Saygıyla duyurulur.