Türkiye Cumhuriyeti

Bangkok Büyükelçiliği

Bilgi Notları

VİZE-TAYLAND VATANDAŞLARI, 21.06.2016

Umuma mahsus pasaport hamili Tayland vatandaşları  24.05.2012 tarih ve 2012/3255 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı çerçevesinde, 180 gün içerisinde 90 günü geçmemek kaydıyla, her girişlerinde 30 gün süreyle vizeden muaftırlar.

Türkiye’ye değişik amaçlarla seyahat edecek olan yabancılar için 05 Ocak 2016 tarihinden itibaren “Online vize uygulaması”na başlanmıştır.

 

Sözkonusu uygulama ile anılan tarihten itibaren e-vize dışındaki tüm vize başvuruları www.konsolosluk.gov.tr adresi üzerinden yapılacaktır.

 

Öte yandan, 11 Nisan 2014 tarihinde yürürlüğe giren 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu’nun 15. Maddesinde “kalacağı süreyi kapsayan geçerli sağlık sigortası bulunmayanlara vize verilmez” hükmüne istinaden, ülkemize vize başvurusunda bulunan tüm yabancılardan geçerli sağlık sigortası talep edilecektir.

 

Resmi pasaport hamili Tayland vatandaşları ise 90 gün süreyle vizeden muaftır.

30 günden fazla süreyle kalmak isteyenler icin gerekli belgeler :

- Vize süresine ilave olarak 60 gün geçerli pasaport

- Vize formu ve 2 resim

- Otel rezervasyonu

- İhtiyaç duyulduğunda Davet mektubu. (Temsilciliklerimizce ihtiyaç duyulması halinde Noter’den tasdikli istenebilir.)

- Uçak bileti rezervasyonu

- Gelir durumunu gösteren belge veya davet eden kişinin gelir durumunu gösteren belge.

- Geri dönüşünü destekleyen belge. (Tapu, işyerinden izin kağıdı, maaş bordrosu vs.)

- Ziyaret turizm firması aracılığı ile gerçekleştiriliyorsa, ziyaret süresi, gidilecek yerler ve ziyaret amacının belirtildiği Tur operatöründen alınan orijinal mektup.

 

Not: Davet mektubunda bulunması gereken bilgiler:

-Davet eden kişinin, T.C Kimlik numarası, açık kimliği, davetli listesi, ikamet adresi, irtibat numarası, kalınacak süre ve amaç, başvuru sahibi ile akrabalık bağının olup olmadığı, davet eden kurum ise vergi levhası. Ayrıca davet eden kişinin sözkonusu davet mektubunda, davetlinin iaşe ve ibate sorumluluğu kendine ait olmak üzere iaşe ve ibatesini karşılayacağını beyan etmesi gerekmektedir.