Türkiye Cumhuriyeti

Bangkok Büyükelçiliği

Bilgi Notları

EVLİLİK-YABANCI ÜLKE VATANDAŞI İLE TAYLAND'DA EVLENMEK , 08.02.2017


Tayland makamları, yabancı ülke vatandaşı ile yapılacak evlilik işlemleri için Büyükelçiliğimiz tarafından düzenlenmiş belge talep etmektedirler. Bu belgenin hazırlanabilmesi için aşağıdaki bilgi ve belgeler gerekmektedir. Belge İngilizce olarak hazırlanacak olup, Tayland makamlarından alınan bilgiye göre, Tayland Dışişleri Bakanlığı tarafından onaylanmış Tayca tercümesi ile birlikte başvurmanız gerektiği yönündedir.

1- “Evlilik kayıt Formu”

 

2- Pasaport ve nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi 3 adet.

 

3- Evleneceğiniz kişinin pasaportunun ya da kimlik kartının aslı ve 3 adet fotokopisi, evlilik yapacağınız kişiye ait doğum belgesi, medeni durum belgesi ve isim ya da soyadı değişikliği var ise o belgenin fotokopisi İngilizceye çevrildikten sonra Tayland Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk Şubesinde onaylanmış orjinali ve bir adet fotokopileri.

 

4-İkinizin son altı ay içinde çekilmiş 2’şer adet renkli vesikalık fotoğrafı (aynı ve önden çekilmiş olması gerekmektedir, bilgisayar ile çoğaltılan fotoğraflar kabul edilmemektedir).

 

5- Aşağıda kayıtlı bilgileri A4 boyutundaki kağıda yazınız.

 

-Mesleğiniz ve Amerikan Doları cinsinden aylık geliriniz.

 

-4 kefil (ikinizi de tanıyan iki Türk iki Tayland vatandaşının) adı, adresi ve telefon numarası (Tayland makamlarından temin edilen bilgiye göre, Türk vatandaşının yaşadığı ülkeden tanıdığınızın bilgilerini yazmanız gerektiği yönündedir. İhtiyaten Tayland uyruklu da yazmanız gerekmektedir. Konsolosluk Şubemize başvuruda bulunmadan önce evleneceğiniz bölgenin Evlendirme Dairesinden detayları öğrenmeniz uygun olacaktır)

 

-Evlendikten sonra oturacağınız adres ve telefon numarası.

 

                                                                                                                                               

 

EVLENDİKTEN SONRA YAPILMASI GEREKEN İŞLEMLER (Bu belgeler evliliğinizin Türkiye’de tescil edilmesi için gereklidir.)

 

1-Evlilik belgeleri İngilizceye çevrildikten sonra Tayland Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk Şubesinde onaylanmış orjinali ve bir adet fotokopisi.

 

2- “Evlilik Tescil Dilekçesi”ni doldurup 30 gün içinde başvurmanız halinde,  evliliğinizin Türkiye’de tescili için hazırladığınız belgeler ile (1. madde) tarafımızdan  evlilik tescil işleminiz yapılabilecektir.


İşlem ücreti : 715.-Baht. 

İlgili Dosyalar :

- EVLİLİK KAYIT FORMU

- EVLİLİK TESCİL DİLEKÇE