Türkiye Cumhuriyeti

Bangkok Büyükelçiliği

Bilgi Notları

VİZE-ÇALIŞMA VİZESİ, 04.01.2017

Türkiye’ye değişik amaçlarla seyahat edecek olan yabancılar için 05 Ocak 2016 tarihinden itibaren “Online vize uygulaması”na başlanacaktır.

 

            Sözkonusu uygulama ile anılan tarihten itibaren e-vize dışındaki tüm vize başvuruları
www.visa.gov.tr
adresi üzerinden yapılacaktır.

 

            Öte yandan, 11 Nisan 2014 tarihinde yürürlüğe giren 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu’nun 15. Maddesinde “kalacağı süreyi kapsayan geçerli sağlık sigortası bulunmayanlara vize verilmez” hükmüne istinaden, ülkemize vize başvurusunda bulunan tüm yabancılardan geçerli sağlık sigortası talep edilecektir.
Türkiye'de çalışmak isteyen yabancılar dış temsilciliklerimize çalışma izni ve çalışma vizesi başvurusu yapmalıdır. Bu başvuru sırasında işverenin yabancıyı istihdam edeceğini gösterir belgenin, vize başvuru formunun ve pasaportun ibraz edilmesi yeterlidir. Bu başvurudan sonra en geç on iş günü içerisinde işverenin de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na (ÇSGB) anılan Bakanlıkça talep edilen belgelerle birlikte başvurması gerekmektedir. Bu belgelerin listesini ÇSGB'nin internet sitesinde (http://www.csgb.gov.tr) bulabilirsiniz. Başvurular ÇSGB'nca 30 gün içerisinde sonuçlandırılmaktadır. Çalışma vizesi alarak Türkiye'ye gelen yabancıların en geç bir ay içerisinde ve çalışmaya başlamadan önce bulundukları ildeki Emniyet Müdürlüğü'ne ikamet izni başvurusu yapmaları gerekmektedir.Gerekli Belgeler:


- Vize süresine ilave olarak 60 gün geçerli pasaport.

- Çalışma Vizesi Başvuru Formu (ektedir) 1 adet fotoğraf

- Adli sicil kaydı.

- Şirket davet mektubu

- İkamet belgesi

- İş sözleşmesi (işçi ve işveren arasında yapılan sözleşmenin aslı veya fotokopisi, noter
tasdiği gerekmiyor)

-Yerel makamca onaylanmış diploma/sertifika

Başvuru alındıktan sonra pasaport iade edilecek ve başvuru Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na iletilecektir. Bakanlık'tan olumlu yanıt gelmesi durumunda vize verilecektir. Yanıt gelmesi birkaç hafta sürmektedir.

Vize ücreti : 2.171.-Baht

Çalışma İzni: 2.895.-Baht

Çalışma izni belgesi değerli kağıt ücreti : 657.- Baht